Od ponad dwudziestu lat konferencje z cyklu „Magnateria Rzeczypospolitej w XVI–XVIII wieku” cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W spotkaniach naukowych organizowanych przez białostockie środowisko naukowe brali udział badacze z wielu ośrodków w kraju i z zagranicy, prezentując różne aspekty zagadnień związanych z możnowładztwem – magnaterią – arystokracją. Tak też będzie w siódmym już z edycji „magnackich” zajazdów konferencyjnych, który odbędzie się w Białowieży w dniach 8 – 11 maja 2024 r.

Tegoroczne spotkanie zatytułowane "Prawem i bezprawiem. Magnateria Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku" będzie dotyczyć roli magnatów w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz działań destabilizujących mechanizm władzy sądowniczej w Rzeczypospolitej. Do udziału w konferencji zgłosiło się ponad sześćdziesięciu uczestników reprezentujący ośrodki naukowe z Polski, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Organizatorem tegorocznej edycji naukowych spotkań magnackich jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Białymstoku oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.