Prof. dr hab. Alexandrowicz Stanisław

(1935–2015)

Urodził się w Wilnie w rodzinie inteligenckiej. W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej rodzina mieszkała już w Łucku. Sowieci po zajęciu wschodnich terenów II RP aresztowali Jego ojca Bohdana, który był urzędnikiem państwowym (w grudniu 1939 r. został on zamordowany),  a osieroconą rodzinę (matkę z trójką małych dzieci) wywieźli do Kazachstanu. Tam w nieludzkich warunkach pochował obie siostry i tylko z matką wrócił do Polski w początkach 1946 r.             Maturę zdał w Toruniu w 1950 r., w którym zamieszkał i tutaj też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbył pierwszą część studiów historycznych, ze specjalnością archiwalną. Studia II stopnia kontynuował już na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które zakończył magisterium w 1955 r. napisanym na seminarium prof. Henryka Łowmiańskiego. Seminaria prof. Gerarda Labudy, a jeszcze bardziej prof. Łowmiańskiego w połączeniu z rodzinnymi związkami ukształtowały w nim zainteresowania historią Rusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Najlepszym tego dowodem była rozprawa doktorska przygotowana również pod jego kierunkiem – Funkcje gospodarcze miasteczek Bialorusi i Litwy (XVI – pierwsza połowa XVII w.) i obroniona w 1960 r.

            Po studiach krótko pracował w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Poznaniu, bowiem prof. Łowmiański zaoferował Mu pracę na tamtejszym uniwersytecie. Przeszedł w nim cześć swojej kariery akademickiej do docentury włącznie. W tym poznańskim okresie wykrystalizował się podstawowy zrąb zainteresowań szczegółowych, przede wszystkim problematyka gospodarcza i historia miast Litwy i Białorusi we wczesnym okresie nowożytnym, poszerzona w latach ,,białostockich’’ o dzieje miast Podlasia. Prowadzenie zajęć dydaktycznych z historii kartografii, wkrótce stało się prawdziwą, kolejną  także ściśle naukową pasją prof. S. Alexandrowicza. W swoich studiach szczegółowych kartografię traktował nie tylko jako przedmiot badań, ale ujmował ją znacznie szerzej, przypisując  mapom ważną rolę źródeł historycznych. W sumie nowe zainteresowania zaowocowały po kilku latach pracy w poznańskiej Alma Mater rozprawą o rozwoju kartografii Litwy od późnego średniowiecza po schyłek XVIII w., na podstawie której prof. S. Alexandrowicz 1972 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie historii Polski do końca XVIII w.     

            Trochę później bo w 1977 r. prof. Alexandrowicz zmienił miejsce pracy i związał się etatowo z Filią Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku w której przepracował 10 lat,  do 1987 r. (na pół etatu do 1989 r.). W Białymstoku ale już jako drugim miejscy zatrudnienia pracował także w latach 1997-2001. W budującym się w tym czasie białostockim naukowym środowisku historycznym kierował prze wiele lat Zakładem Historii Starożytnej i Średniowiecznej. Z jego inicjatywy powstała w Instytucie Historii Filii UW w Białymstoku w 1984 r. Pracownia Badań Regionalnych, którą kierował do 1987 r. Tutaj również społeczność akademicka powierzyła mu funkcję prodziekana Wydziału Humanistycznego, którą sprawował przez dwie kolejne kadencje w latach 1978-1981 i 1982-1984.

            Czy to w okresie ,,poznańskim’’ pracy zawodowej czy ,,białostockim’’, a jeszcze później także w ,,toruńskim’’, prof. S. Alexandrowicz zawsze mocno angażował się działalność na rzecz miast i regionów, w których przyszło Mu żyć i pracować. W Białymstoku, który nie miał tak długich tradycji inteligenckich jak wcześniejszy Poznań, wspierał z całych sił działalność Białostockiego Towarzystwa Naukowego, przez wiele lat będąc jego prezesem, współtworzył jego periodyk naukowy ,,Białostocczyznę’’, Muzeum Wojska Polskiego i Białoruskie Towarzystwo Historyczne. Wyrazem tego był chociażby Jego udział w Radzie Naukowej ,,Białoruskich Zeszytów Historycznych’’.   Prof. S. Alexandrowicz był także członkiem Toruńskiego Towarzystwa Naukowego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

            W 1987 r., nie przerywając pracy na Filii UW w Białymstoku, wrócił po trosze do rodzinnego toruńskiego gniazda i  rozpoczął pracę w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, gdzie pracował do 2001 r. W Toruniu kierował Zakładem Historii Narodów ZSRR przekształconym później w Zakład Historii Europy Wschodniej. Tak jak w Białymstoku, tak w Toruniu był prawdziwym autorytetem w zakresie badań wschodnich i wszędzie gdzie tylko mógł zachęcał i pomagał, służąc radą i podpowiedziami zespołów archiwalnych, do podejmowania prac magisterskich i doktorskich w tym obszarze.

            Ponadto w pierwszej połowie lat 90. XX wieku był związany z Polskim Uniwersytetem Ludowym w Mińsku, gdzie prowadził wykłady na sesjach plenarnych, a w nowym XXI stuleciu został wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Podczas już pracy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 1989 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1994 – zwyczajnego.

            W 1975 r. Profesor został członkiem powołanego wówczas Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii PAN, a przez dekadę, od 1995 do 2005, był przewodniczącym tego Zespołu. Nie do przecenienia było Jego członkostwo w Komisji Lituanistycznej pracującej przy Instytucie Historii PAN w Warszawie. Profesor zasiadał także w radach naukowych ważnych dla środowiska periodyków takich jak np.: ,,Polskie Przegląd Kartograficzny”, ,,Przegląd Wschodni”, ,,Czasy Nowożytne”. Sporą część swojego dorobku naukowego ogłosił w czasopismach i monografiach zbiorowych zagranicznych: na   Białorusi, w Rosji, Niemczech, Włoszech. Był uczestnikiem wielu konferencji i kongresów zagranicznych. Uczniowie, przyjaciele i koledzy dedykowali Mu okolicznościowy tom - Europa Orientalis: Polska i jej wschodni sąsiedzi od średniowiecza po współczesność. Studia i materiały ofiarowane Profesorowi Stanisławowi Alexandrowiczowi w 65 rocznicę urodzin, red. nauk. Zbigniew Karpus, Tomasz Kempa i Doroty Michaluk, Toruń 1996. Profesor był promotorem aż 9 rozpraw doktorskich powstałych zarówno w Białymstoku jak i w Toruniu.

            Podstawowe zainteresowania zawodowe Profesora dotyczyły przede wszystkim historii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Podlasia, historii gospodarczej (zwłaszcza miast i miasteczek) oraz historii kartografii. Jako osobny nurt należałoby wskazać studia nad dziejami zesłańców polskich w Kazachstanie w latach 1940–1946, a także dziejów lotnictwa.

            Przez całe dorosłe życie Profesor pasjonował się i uprawiał czynnie wszędzie gdzie tylko mógł szybownictwo. Sam był pilotem szybowcowym I klasy, działał w wielce zasłużonym dla polskiego lotnictwa Aeroklubie Poznańskim, a w 1968 r. uzyskał złotą Odznakę Szybowcową.

            W 2009 r. otrzymał Krzyża Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Posiadał także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zloty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Brązowy za Zasługi dla Obronności Kraju i ,,Medal za zasługi położone dla rozwoju Uczelni’’ przyznany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika. 

 

            Cezary Kuklo


Wybrane prace
  1. Rozwój kartografii Wielkiego Księstwa Litewskiego od XV wieku do połowy XVIII wieku, Poznań 1971;
  2. Studia z dziejów miast i miasteczek Wielkiego Księstwa Litewskiego, Toruń 2011.