Ks. Chodyko Aleksander

(1880–1946)

Proboszcz białostockiej fary

Trudno rzec cokolwiek o międzywojennym Białymstoku bez wspominania osoby ks. Aleksandra Chodyki, proboszcza białostockiej fary i dziekana dekanatu białostockiego. Nie tylko wszystkie kościelne uroczystości odbywały się z jego inicjatywy lub przy jego udziale, ale także uczestniczył bardzo czynnie w życiu społecznym miasta jako członek wielu komitetów organizacyjnych.

Urodził się w 1880 r. w Wilnie. W rodzinnym mieście ukończył wszystkie szkoły, od początkowych po Seminarium Duchowne. Z Seminarium został wysłany na dalsze studia do Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie w 1905 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Józefa Jerzego Szembeka, metropolity mohylewskiego.

Po powrocie do diecezji rozpoczął pracę jako wikariusz i prefekt szkół w parafii pobernardyńskiej w Grodnie. W 1909 r. został prefektem szkół średnich w Białymstoku. Od tego czasu na całe życie związał się z tym miastem.

W czasie I wojny światowej, w 1915 r., z nakazu władz carskich ewakuował się ze szkołami w głąb Rosji, do Rżewa w guberni twerskiej, gdzie mimo niesprzyjających warunków zbudował mały drewniany kościół.

W sierpniu 1919 r., po powrocie z Rosji, został prefektem Państwowego Gimnazjum Żeńskiego w Białymstoku, ale już w 1920 r. biskup wileński Jerzy Matulewicz powołał go na stanowisko proboszcza i dziekana białostockiego.

Ksiądz Chodyko został nie tylko wizytatorem religii w szkołach średnich, a także członkiem Rady Szkolnej Powiatowej i Miejskiej w Białymstoku. Dbał o duszpasterstwo, jak i prowadził prace wykończeniowe w kościele. Ich efektem była konsekracja świątyni i ołtarza głównego w dniu  30 V 1931 r. (konsekratorem był abp Romuald Jałbrzykowski, metropolita wileński). W latach 1933–1935 wydawał czasopismo „Zjednoczenie Katolickie”. Była to, jak czytamy w podtytule, „Gazeta tygodniowa dla osób, rodzin i organizacji katolickich”.

W czasie II wojny światowej otrzymał od abp. Jałbrzykowskiego uprawnienia wikariusza generalnego na dekanat białostocki i knyszyński na czas ewentualnego odcięcia tych parafii od stolicy arcybiskupiej.

Uprawnienia te zostały poszerzone w 2 października, w odniesieniu do dekanatu białostockiego. W czasie wojny i okupacji musiał więc nie tylko troszczyć się o swoją parafię, ale i o cały dekanat, który w styczniu i lutym 1941 r. cały zwizytował.  Trudności i zagrożeń nie brakowało i za okupacji sowieckiej, i niemieckiej.

Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej 25 VI 1941 r. zatrzymany przez Sowietów stanął pod ścianą pałacu Branickich, czekając na rozstrzelanie. Cudem został uratowany. Ale podczas okupacji niemieckiej ponownie został aresztowany i przez sześć miesięcy 1943 r. przebywał w więzieniu. Jak sam napisał: „Czuję się moralnie szczęśliwym, że mogłem pro Ecclesia cierpieć”. Niemcy przed opuszczeniem Białegostoku spalili miasto. Ksiądz Chodyko wraz ze swymi współpracownikami ratował białostocką farę i budynki parafialne przed zniszczeniem.

Na wieść o zamknięciu Seminarium Duchownego w Wilnie znalazł nowe lokum przy ul. Słonimskiej 8. 8 V 1945 r. uroczyście otwierał pracę Wileńskiego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Usuniętemu z Wilna przez władze sowieckie abp. Jałbrzykowskiemu udzielił gościny na plebanii farnej, która stała się rezydencją metropolity wileńskiego i siedzibą Kurii Arcybiskupiej.

Ksiądz Chodyko zmarł w 1946 r. Spoczął na cmentarzu parafialnym obok budowniczego fary, ks. dziekana Wilhelma Szwarca.

 

Adam Szot


Bibliografia
  1. Krahel T., Ks. Aleksander Chodyko dziekan białostocki, „Czas Miłosierdzia” 2003, nr 164, s. 16;
  2. Krahel T., Aleksander Chodyko (1880–1946) [w:] Słownik biograficzny białostocko-łomżyńsko-suwalski, z. 2, Białystok 2003, s. 28–31.
  3. Krahel T., Ks. Aleksander Chodyko (1880–1905–1946) [w:] Na chwałę niebios. Słownik biograficzny duchownych i osób konsekrowanych spoczywających na cmentarzu farnym w Bialymstoku, red. A. Szot, Białystok 2012, s. 29–32.